Andere informatie en diensten van de overheid: www.belgium.be

Aanval op een groep mensen of een gemeenschap

Een aanval op een groep mensen of een gemeenschap is een bewuste actie om hen kwaad te doen. Dit kan op verschillende manieren gebeuren. 

Hier gaat het specifiek om aanvallen gericht op:

  • De islamitische gemeenschap
  • De joodse gemeenschap
  • De LGBTQ+ gemeenschap
  • Vrouwen (uit vrouwenhaat)

Deze aanvallen kunnen ernstige gevolgen hebben voor de veiligheid en het welzijn van de betrokken groepen.

Wat kan jij doen? 

  • Ben je getuige of slachtoffer van geweld op deze groepen? Bel de politie op het nummer 101. 
  • Als slachtoffer of getuige van haatspraak of een haatmisdrijf kan je ook een melding doen bij Unia.

Impact en waarschijnlijkheid

De cijfers voor waarschijnlijkheid en impact beschrijven een aanval op een groep mensen of gemeenschap van een aanzienlijke omvang. De BNRA omschrijft zo’n scenario in theorie als:

  • Een mogelijke dader gebruikt vandalisme of haatzaaiende taal, met de bedoeling een politieke boodschap over te brengen en/of frustraties te uiten.
  • De impact op het leven en de gezondheid van mogelijke slachtoffers is licht en resulteert in een shocktoestand of lichte verwondingen.
  • In het geval van vandalisme is er lichte schade aan het gebouw/evenement en geen beperking van de functionaliteit van het gebouw. 
  • Er is slechts één gebouw of persoon het doelwit tijdens de aanval.

Hoe moet je deze resultaten lezen?

Binnen de BNRA beoordeelden experten steeds 3 scenario’s per risico: aanzienlijk, grootschalig of extreem. Op iedere pagina vind je de resultaten van het scenario waarvoor de score van waarschijnlijkheid x impact het grootst is. Dit betekent niet dat dit scenario zo zal plaatsvinden of het meest waarschijnlijk is. Lees hier meer over hoe je de resultaten correct interpreteert

 

Waarschijnlijkheid

Hoog

Impact op de mens

Zeer laag

Impact op de maatschappij

Laag

Impact op het milieu

Geen impact

Financiële impact

Laag

Wat doen overheden?

In België strijdt de onafhankelijke interfederale openbare instelling, Unia, voor gelijkheid en tegen discriminatie

Daarnaast werken verschillende overheidspartners en veiligheidsdiensten dagelijks samen in het kader van de strijd tegen terreur, extremisme en radicalisering, bijvoorbeeld het Coördinatieorgaan voor de Dreigingsanalyse (OCAD), de Veiligheid van de Staat, de Federale Politie, de Algemene Dienst Inlichtingen en Veiligheid, Defensie, e.a.

Zij wisselen gegevens uit, staan in voor de strategie tegen terrorisme en extremisme inclusief het radicaliseringsproces (strategie T.E.R.) en staan in contact met buitenlandse inlichtingendiensten.